1799107_775366832531147_8937834111153861236_o

North Ayrshire Open 2014

North Ayrshire Open 2014 was held at our home venue of K:A Leisure St Matthews on November 8th & 9th and what a fantastic weekend of table tennis it was. 138 competitors   played in 15 different events with a total of 570 matches being played over the weekend. We had an international entry on the Saturday for the Men’s and Women’s singles with Cheng Meng Sung (Taiwan) being top seed in the Men’s and Lynda Flaws (Glasgow 2014 Commonwealth Games player) topping the bill in the Women’s event. All results can be viewed below and pictures from the event can viewed through the link.  A big thanks to the players, organisers, volunteers, parents and sponsors for making this year’s North Ayrshire Open bigger and better than ever.

Notable performances from NATTC players;

* Chris Main runners up in Mens Singles     * Richard Main S/F in Doubles & Q/F in Mens Singles
* Jamie Johnson runners up in U11s.          * Martin Johnson S / F U13s & Runners Up in Doubles
* Rebecca Melrose S / F in U15 Girls.        * Andy Macpherson Last 16 of Mens Singles
* Jill Taylor S / F Junior Girls.                     * Patric Hollywood S / F u11s.
* Derrin Lynch Last 16 Junior Boys            * Andy Bogle Last 16 of Junior Boys

Day 1 Pictures – http://goo.gl/x6xtrn –  Day 2 Pictures – http://goo.gl/eqEvCJ

Saturday Events

Men’s Singles … Winner – Cheng Meng Sung –  Runner up – Chris Main
Women’s Singles … Winner – Lynda Flaws – Runner up – Rebecca Plaistow
Band 1 … Winner – Robert Toth – Runner up – Christian Fischer
Band 2 … Winner – Gavin Elliott – Runner up – Grant Williams
Vets over 40’s … Winner -Gerry Campbell – Runner up – Alan Whitton
Vets over 55’s … Winner – Derek Lundie – Runner up – Roy Claxton
Senior Doubles … Winner – S Barton /  C Dalgleish – Runner up – C Seng / Yang Feng

Sunday Events

U18 Boys … Winner – Calum Morrison – Runner up – Yaser Razouk
U18 Girls … Winner – Rebecca Plaistow – Runner up – Caitlin Cameron
U15 Boys … Winner – Calum Morrison – Runner up – Dylan Curry
U15 Girls … Winner – Jennie Yang – Runner up – Hannah Robb
U13 Boys … Winner – Zaid Khalid – Runner up – Danny Bajwa
U13 Girls … Winner – Jennie Yang – Runner up – Tessa Yau
U11 mixed … Winner – Borui Chen – Runner up – Jamie Johnson
Junior Doubles … Winners – C Morrison / K Morton – Runners up – Y Razouk / M Johnson